cz  de  en  pl 

Tanvaldské hudební jaro 2014

CYKLUS FESTIVALŮ POŘÁDANÝCH S ČESKOU KULTUROU, o.s.

POD ZÁŠTITOU MINISTERSTVA KULTURY ČR

Pořádá město Tanvald spolu s Českou kulturou, o.s.

 

TANVALDSKÉ HUDEBNÍ JARO 2014

58. ročník

 

plakát s programem ve formátu PDF

 

4. 4. 2014 (pátek) Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald

18.30   Vernisáž dětských prací žáků DDM Ulita "Máme rádi zvířata"

            Komorní pěvecký sbor Harmonia a taneční obor ZUŠ Tanvald 

19.00   VIRTUÓZNÍ HOUSLE

            Jiří Vodička – housle

            Filharmonie Hradec Králové

            Andreas Sebastian Weiser (Německo) – dirigent             

            Vstupné: 200,- Kč

 

25. 4. 2014 (pátek) Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald

19.00   Vystoupení žákyně ZUŠ Tanvald: Zuzana Beerová – příčná flétna 

JAZZ PO ČESKU

            Zuzana Lapčíková – cimbál

            Josef Fečo – kontrabas 

            Vstupné: 150,- Kč           

 

16. 5. 2014 (pátek) Kino Jas Járy Cimrmana, Tanvald

19.00    Vystoupení žákyně ZUŠ Tanvald: Karolína Franclíková – housle

POCTA JOSEFU PÁLENÍČKOVI                                

            (100. výročí narození)

            Smetanovo trio

            Vstupné: 150,- Kč

 

23. 5. 2014 (pátek) Kostel sv. Františka z Assisi, Tanvald – Šumburk n. D.

19.00   Vystoupení žáků ZUŠ Tanvald: komorní pěvecký sbor Harmonia a komorní orchestr 

VIVAT VARHANY

            Roman Perucki (Polsko) – varhany

            Vstupné: 150,- Kč

 

Pozvánka na THJ 2014

Vážení hudební přátelé,

je mi potěšením Vás pozvat na 58.ročník Tanvaldského hudebního jara, které bude slavnostně zahájeno v pátek 4.dubna v kině Jas.

Od 18.30 hod. nebude chybět vernisáž výstavy dětských prací, které prošly soutěží pořádané DDM Ulita Tanvald. Pořadatelky Dana Humlová a Libuše Kadeřábková zvolily tentokrát téma „Máme rádi zvířata“. Na vernisáži se také představí žáci ZUŠ Tanvald, a to komorní pěvecký soubor Harmonia a žákyně tanečního oboru. Rok co rok publikum tvořivost a výkony dětí obdivuje, máme se tedy na co těšit.

V 19.00 hod. bude 58.ročník THJ slavnostně zahájen koncertem Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem a houslistou Jiřím Vodičkou nazvaný „Virtuózní housle“.

Hradecká filharmonie často vystupuje na pódiích významných koncertních síní Evropy, je hostem významných festivalů, sama je od roku 2005 pořadatelkou festivalu Hudební fórum Hradec Králové.

Od sezóny 2012 – 2013 je jejím šéfdirigentem Andreas Sebastian Weiser, který mj. studoval u Václava Neumanna při České filharmonii. Je často zván ke spolupráci s mnoha významnými evropskými symfonickými orchestry a věhlasnými dirigenty (např. Mstislav Rostropovič, Zubin Mehta).

Jako sólista se nám představí Jiří Vodička, který patří k nejvýznamnějším českým houslistům.

Ve svých 12 – 14 letech na sebe upozornil vítězstvími v mnoha prestižních mezinárodních soutěžích. V 16 letech si odnesl titul absolutního vítěze v prestižní Mezinárodní houslové soutěži Louise Spohra v německém Výmaru.

V evropském kole světově proslulé soutěže Young Concert Artists v Lipsku získal v konkurenci několika set soutěžících  první cenu s postupem do finále v New Yorku a odtud si v r. 2009 přivezl druhou cenu.

Druhý koncert v pátek 25.dubna nazvaný „Jazz po česku“ bude zcela určitě neobvyklý. Poslechneme si cimbál a kontrabas, nástroje bravurně ovládané Zuzanou Lapčíkovou a Josefem Fečem.

Zuzana Lapčíková nás před lety svou virtuózní hrou na cimbál a osobitým zpěvem již potěšila, kdy si jako hudebního partnera vybrala Emila Viklického. Vyhrála řadu národních soutěží a zúčastňuje se mnoha mezinárodních festivalů. V r. 2001 skončila na 5.místě ve světě v prestižním žebříčku deseti nejlepších jazzových nahrávek.

Josefa Feča uslyšíme poprvé. Pochází z romské muzikantské rodiny, hru na kontrabas vystudoval na Konzervatoři J. Ježka v Praze. Během studií získal řadu ocenění, spolupracuje s předním jazzmany v USA i doma (např. s Emilem Viklickým, Felixem Slováčkem ad.). Koncertoval nejen v celé Evropě, ale např. i ve Vietnamu a Číně.

Koncert Smetanova tria v pátek 16.května v pořadí třetí nazvaný „Pocta Josefu Páleníčkovi“ připomene osobnost otce violoncellisty Jana Páleníčka. Josef Páleníček, od jehož narození letos uplyne 100 let, byl významným klavíristou, hudebním skladatelem, pedagogem a organizátorem hudebního dění. Smetanovo trio v novém složení Jitka Čechová – klavír, Jiří Vodička – housle a Jan Páleníček – violoncello absolvovalo četná turné např. po Evropě, Brazilii, Jihoafrické republice, Japonsku, USA, Egyptě. Spolupracuje s domácími i zahraničními orchestry. Trio získalo řadu prestižních ocenění u nás i v zahraničí.

První tři koncerty se uskuteční v kině Jas v Tanvaldě a čtvrtý pak – v pátek 23.května - tradičně v kostele sv. Františka z Assisi na Šumburce pod názvem „Vivat varhany“.

Z Polska k nám přijede vynikající varhaník Roman Perucki, jehož hra je obdivována v celé Evropě, Rusku, Japonsku, Kanadě, USA i Austrálii. Jeho umění mohli ocenit posluchači dokonce v katedrále Notre Dame v Paříži. Výběr interpretů pro koncertování v této katedrále je mimořádně přísný. Roman Perucki získal řadu ocenění, mezi ty nejvýznamnější patří medaile „Pro Ecclesiae et pontifice“ od papeže Jana Pavla II. a Řád sv. Sylvestra od papeže Benedikta XVI.

Díky spolupráci se ZUŠ Tanvald a jejím ředitelem Jiřím Lejskem jsou mezi posluchači velmi oblíbená vystoupení nadaných žáků před vystoupením renomovaných umělců.

Na 2.koncertě 25.dubna uslyšíme flétnistku Zuzanu Beerovou.

Na 3.koncertě 16.května nám zahraje houslistka Karolína Franclíková.

Na 4.koncertě 23.května nám zazpívá komorní pěvecký sbor Harmonia a zahraje komorní orchestr ZUŠ Tanvald.

Vážení hudební přátelé, věříme, že Vás naše nabídka zaujala a že si nenecháte ujít světově známé umělce, kteří rádi přijedou i do malého sedmitisícového městečka, i když jsou zvyklí na mnohem početnější publikum, aby se s námi podělili o své velké umění a přinesli nám umělecké zážitky na nejvyšší úrovni.

Velkou poctou pro ně bude, když budou moci hrát pro plné hlediště.

Na Vaši návštěvu se s celým festivalovým výborem THJ těší

 

Mgr.Libuše Vedralová, předsedkyně festivalového výboru THJ