cz  de  en  pl 
Úvodní > Volný čas > Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald

Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald

Kino Jas Járy Cimrmana je vybaveno moderním zařízením. V září roku 2009 zde Město Tanvald nechalo nainstalovat technologii digitálního kina dle standardu DCI. Zakázku provedla firma AV MEDIA, a.s. Praha. Nyní mohou diváci vidět projekce 2D a 3D filmů dle současných hollywoodských standardů DCI. Úroveň D-Cinema nabízí kvalitnější promítání ve vyšším rozlišení než Full HD. Celková kapacita je 306 míst, přičemž na balkoně najdete 111 a dole 195 křesel. Kino je víceúčelové s možností konání divadelních představení, koncertů, výstav, přednášek a velkoplošného promítání z různých nosičů v digitální kvalitě.

V roce 2018 se uskutečnilo celkem 224 filmových představení, která shlédlo celkem 9.649 diváků, což je průměr cca 43 diváků na jedno představení. Ze zahraničních filmů byla největší návštěvnost na filmech Bohemian Rhapsody (736 diváků), Hotel Transylvánie 3 (510 diváků), Avengers : Infinity War (282 diváků) a na filmu Úžasňákovi 2 (248 diváků). Z českých filmů byla nejúspěšnější filmová komedie Tátova volha (375 diváků), Po čem muži touží (304 diváků) a pohádka Čertoviny (294 diváků). Kromě diváků filmových představení přišlo do kina ještě přes 4.700 návštěvníků divadelních představení, koncertů, akademií, školních akcí a dětských představení.

V únoru kino navštívila cestovatelka Radka Tkáčiková s cestopisnou přednáškou Velký trek východním Himalájem. V únoru se také v kině uskutečnilo divadelní představení komedie Rozmarný duch, které zahrál Lučanský spolek divadelní. V březnu proběhlo v kině divadelní představení pohádky s názvem Čert a Káča divadelního souboru DAP z Prahy. V uplynulém roce se v kině opět konaly koncerty v rámci 62. ročníku Tanvaldského hudebního jara 2018, např. koncert Pocta Karlu Hoffmeisterovi (na klavír hrála vynikající Jitka Čechová) a nebo koncert Pocta českému kvartetu (vystoupilo Klavírní kvarteto Josefa Suka). Na konec přehlídky zahrál Komorní orchestr Harmonia Praga pod vedením polského dirigenta Bartosze Zurakowského. Jako sólisté zahráli Anna Miernik na klavír a houslista Miroslav Vilímec. V rámci této akce v kině proběhla vernisáž výstavy „Má vlast“ Střediska volného času v Tanvaldě ke 100. výročí založení Československa. V dubnu se uskutečnila premiéra divadelní detektivky Roberta Thomase s názvem Past na osamělého muže. Tuto hru představil místní divadelní soubor E. F. Burian. V kině vystoupil také DS Vojan z Hrádku nad Nisou s divadelním představením Dioptrie růžových brýlí od autora Xindla X.

V květnu v kině vystoupila ZUŠ Čelákovice pro naše MŠ a ZŠ s baletním představením Setkání v parku aneb příběh staré lavičky. Ve stejném měsíci kino hostilo děti ze ZŠ Plavy s pořadem „Maminkám“ ke Dni matek. Městské kino v roce 2018 v červnu opět hostilo Divadlo Járy Cimrmana s představením Lijavec. V červnu kino také hostilo pražské herce, kteří vystoupili v divadelní komedii F. Vebera Drahá legrace. V tomto představení agentury Harlekýn vystoupili např. Jan Čenský, Josef Carda, Martin Zahálka, Kamila Špráchalová a další. V tomto měsíci bylo také divadelní představení Pan Kaplan má třídu rád v podání Vlasteneckého divadelního spolku „Vlastík“ z Vrchlabí. V září v kině v rámci zahájení 25. Tanvaldských slavností vystoupila s recitálem zpěvačka Leona Machálková za klavírního doprovodu Petra Berki. Ve stejném měsíci kino hostilo divadelní soubor TJ Sokol Bozkov s hrou „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“ a divadelní spolek Karel Čapek s představením komedie „Vražda sexem“.

V kině se loni uskutečnila řada školních a dětských pořadů, výchovných koncertů a koncertů místní ZUŠ a Střediska volného času. V říjnu proběhl již 50. ročník mezinárodního soutěžního festivalu Humor v amatérském filmu HAF 2018. V soutěži bylo uvedeno celkem 46 filmů od 30 autorů. V říjnu Tanvald navštívil také populární komik a imitátor Zdeněk Izer se zábavným pořadem „Na plný coole“.

V listopadovém měsíci kino představilo divákům také divadelní hru „Otcové se rodí ve skříních“, kterou zahrál DS J. K.Tyl z Josefova Dolu a hru pro celou rodinu „Ať žijí duchové!“, kterou uvedl DS Vojan Desná – Mladá haluz. V dubnu a v listopadu v kině vystoupila travesti skupina Techtle Mechtle a Kočky z Prahy se svými zábavnými pořady „Holky na tahu“ a „Cesta kolem světa“. Na závěr roku vystoupili v kině s vánočním koncertem žáci místní ZUŠ a legendární folková skupina Větrno z Liberce s hostem písničkářem Petrem Rímským.

Městské kino Jas je mnohoúčelovým kulturním stánkem pro občany všech věkových kategorií z Tanvaldu a širokého okolí.