Otázky a odpovědi

Aplikace Otázky a odpovědi umožňuje vložit dotaz pro pracovníky městského úřadu. Zároveň slouží jako jakási znalostní databáze, ve které můžete již zodpovězené dotazy vyhledávat. Pro lepší přehlednost jsou jednotlivé příspěvky tříděny do několika kategorií. Vložený dotaz se v databázi zobrazí až po vložení odpovědi. Zároveň bude odpověď zaslána na e-mail, který jste uvedli ve formuláři.

Vyhledávání v otázkách a odpovědíchVyhledat:      Kategorie:
Petardy
MichalJan1  |  4.1.2023 12:01:49
Dobrý den , ještě se vrátím k dění v našem městě a okolí o Vánočních svátcích a průběžně až do Silvestra . To co se zde dělo díky některým kteří si oslavy představují tak že bezohledně otravují ostatní svým projevem pomocí petard a ruší a otravují ostatní lidi kteří slaví v klidu a kulturně bylo nad úroveň normálního chápání . Proč to není trochu úřadem regulováno ? Vánoce vůbec a petardy na silvestr 1hod před půlnocí a 1hod po půlnoci a dost ! Sdílím tímto názor i ostatních a hlavně majitelů domácích mazlíčků , mimochodem platících městu poplatky z těchto ?! Jsou města kde ta regulace jde a to i ve světě , tak proč ne u nás v Tanvaldu ? Bojíte se že by to mělo vliv na to jak vás budou mít rádi ?! Určitě by bylo víc kteří vám budou fandit .
Odpověděl: Ing. Jan Palme, Místostarosta | 9.1.2023 16:24:05
Uvědomujeme si také, že během novoročních oslav vedle poklidně slavících lidí jsou to právě zvířata, kdo kvůli zábavní pyrotechnice nejvíce strádá. A to nejen zvířata domácí, na kterých můžeme přímo sledovat jejich stres, ale i zvířata divoká. Po vypálené pyrotechnice zůstává v okolí nejen nepořádek, ale i jedovaté látky, které kontaminují okolní ovzduší i půdu.

Obec může dle ustanovení § 10 zákona o obcích regulovat obecně závaznou vyhláškou odpalování zábavní pyrotechniky. Regulaci lze stanovit nejen ve vztahu k veřejným prostranstvím, ale i jiným prostorům, vyžaduje-li to zajištění místních záležitostí veřejného pořádku např. s ohledem na potřebu ochrany před hlukem. Také při regulaci používání pyrotechnických předmětů však musí být dodržen princip proporcionality. Obce tak nemohou zakázat používání zábavní pyrotechniky na celém území obce a po celý kalendářní rok.

Některá města skutečně omezila vyhláškou odpalování zábavní pyrotechniky na svém území (např. Harrachov, části Prahy- např. památkové rezervace, vodní toky a jejich břehy, okolí nemocnic, ZOO,... ) a i přes tento zákaz je pyrotechnika odpalována neukázněnými nebo neinformovanými rezidenty či návštěvníky. Vymahatelnost tohoto zákazu je z pohledu města velice nízká, proto dosud nebyla žádná vyhláška v Tanvaldu vydána. Městská policie a PČR v Tanvaldu nejsou schopny efektivně řešit na celém území města jednotlivé události mezi vánočními svátky a Novým rokem (zjistit, kde se pyrotechnika odpaluje, a rychle dorazit na místo nejlépe v průběhu odpalování, aby se mohla událost zdokumentovat, neboť poté se nikdo dobrovolně nepřizná a další účastníci popř. sousedé také nic „neviděli a neslyšeli“) a už vůbec ne v relativně krátkém časovém intervalu několika hodin okolo silvestrovské půlnoci, kdy odpalují pyrotechniku po celém území města všichni najednou. Omezení celoročního plošného zákazu povolením používání zábavní pyrotechniky jen hodinu před a po silvestrovské půlnoci z pohledu výše uvedeného nic neřeší, poklidně slavící lidé to snad pochopí jako kompromis, domácí a divoká zvířata a kontaminovaná příroda však nikoliv.

Je potřeba řešit příčiny, nikoliv jen výše popsané důsledky.
Příčinou je dostupnost zábavní pyrotechniky ve velkých prodejních řetězcích, ale i v malých obchůdcích s často nelegální pyrotechnikou, ve spojení s porušováním prodeje pyrotechniky mladistvým do 18 let. Jako první velkoobchodní řetězec k tomuto řešení dobrovolně a chvályhodně přistoupila Billa, která trvale vyřadila pyrotechniku ze své nabídky na úkor svých prodejních zisků již před koncem roku 2022. Zpřísnění stávající legislativy v oblasti dostupnosti a používání zábavní pyrotechniky by jistě také přispělo ke zlepšení stavu. S komunální politikou toto téma nesouvisí.
load