Úvodní > Kultura a sport > Volný čas

Volný čas

Kino Jas Járy Cimrmana je vybaveno moderním zařízením. V září roku 2009 zde Město Tanvald nechalo nainstalovat technologii digitálního kina dle standardu DCI. Zakázku provedla firma AV MEDIA, a.s. Praha. Nyní mohou diváci vidět projekce 2D a 3D filmů dle současných hollywoodských standardů DCI. Úroveň D-Cinema nabízí kvalitnější promítání ve vyšším rozlišení než Full HD. Celková kapacita je 306 míst, přičemž na balkoně najdete 111 a dole 195 křesel. Kino je víceúčelové s možností konání divadelních představení, koncertů, výstav, přednášek a velkoplošného promítání z různých nosičů v digitální kvalitě.

V roce 2017 se uskutečnilo celkem 219 filmových představení, která shlédlo celkem 9.336 diváků, což je průměr cca 43 diváků na jedno představení. Ze zahraničních filmů byla největší návštěvnost na filmech Šmoulové: Zapomenutá vesnice  (520 diváků), Já, padouch 3 (498 diváků) a na filmu Kráska a zvíře (316 diváků). Z českých filmů byla nejúspěšnější filmová komedie J. Svěráka Po strništi bos (802 diváků), Anděl Páně 2 (381 diváků) a komedie Špunti ve vodě (379 diváků) a Špindl (348 diváků). Kromě diváků filmových představení přišlo do kina ještě přes 4.500 návštěvníků divadelních představení, koncertů, akademií, školních akcí a dětských představení.

V lednu kino navštívil divadelní soubor CziDivadlo z Prahy s klasickou pohádkou O křišťálovém srdci. V únoru se v kině uskutečnilo okresní kolo Celostátní soutěže ZUŠ ve hře na klavír. V tomto měsíci proběhlo také v kině divadelní představení pohádky s názvem Malá čarodějnice. V únoru si v kině také zahrál DS J. K. Tyl z Lomnice nad Popelkou hru Muž 7 sester podle novely Jaroslava Havlíčka. V březnu představila při cestopisné přednášce paní Radka Tkáčiková Narphu v Nepálu a DS J. K. Tyl Josefův Důl uvedl divadelní detektivní komedii Paní Piperová zasahuje. V uplynulém roce se v kině opět konaly koncerty v rámci 61. ročníku Tanvaldského hudebního jara 2017, např. koncert Pocta Janu Heřmanovi (na klavír hrála Eloisa Cascio z Itálie) a nebo koncert Pocta Karlu Krautgartnerovi (na klarinet a sopranosaxofon hrál známý Felix Slováček a doprovázel ho na klavír Vjačeslav Grochovskij). V rámci této akce v kině proběhla vernisáž výstavy „Naše město očima dětí“ Střediska volného času v Tanvaldě. V dubnu v kině také vystoupili pražští herci s hrou Manželský čtyřúhelník, ve které hráli Dana Homolová, Daniel Rous, Michaela Badinková a Martin Kraus. V kině vystoupil také DS Vojan z Hrádku nad Nisou s divadelním představením hry Královny.

V květnu v kině vystoupila ZUŠ Čelákovice pro naše MŠ a ZŠ s baletním představením Výlet. Ve stejném měsíci kino hostilo Divadlo V Roztocké z Jilemnice s divadelní hrou Petrolejové lampy a DS Tyl z Železného Brodu s představením Spolu o fiktivním rozhovoru Adiny Mandlové a Lídy Baarové. Městské kino v roce 2017 v červnu opět hostilo Divadlo Járy Cimrmana s představením Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Představení bylo vyprodáno skoro do posledního místa. V kině se loni uskutečnila řada školních a dětských pořadů, výchovných koncertů a koncertů místní ZUŠ. V říjnu proběhl již 49. ročník mezinárodního soutěžního festivalu Humor v amatérském filmu HAF 2017. V soutěži bylo uvedeno celkem 51 filmů od 32 autorů. V říjnovém měsíci kino představilo divákům také divadelní hru Úžasná svatba, kterou uvedl DS Vojan Desná – Mladá Haluz a naše město navštívilo Divadlo Pavla Trávníčka s divadelní komedií Sborovna. Ve hře hráli mimo Pavla Trávníčka také např. Uršula Kluková, Kateřina Kornová a Luboš Xaver Veselý. V tomto měsíci se také představilo Hravé divadlo s pohádkou Nosáčkova dobrodružství. V dubnu a v listopadu v kině vystoupila travesti skupina Techtle Mechtle a Screamers z Prahy se svými zábavnými pořady. V prosinci se v kině konalo cirkusové představení pro děti skupiny Mistral. Na závěr roku vystoupil v kině s adventním koncertem držitel ocenění Anděl Tomáš Kočko se svým souborem Orchestr.

Městské kino Jas je mnohoúčelovým kulturním stánkem pro občany všech věkových kategorií z Tanvaldu a širokého okolí.