Úvodní > Kultura a sport > Volný čas

Volný čas

Kino Jas Járy Cimrmana je vybaveno moderním zařízením. V září roku 2009 zde Město Tanvald nechalo nainstalovat technologii digitálního kina dle standardu DCI. Zakázku provedla firma AV MEDIA, a.s. Praha. Nyní mohou diváci vidět projekce 2D a 3D filmů dle současných hollywoodských standardů DCI. Úroveň D-Cinema nabízí kvalitnější promítání ve vyšším rozlišení než Full HD. Celková kapacita je 306 míst, přičemž na balkoně najdete 111 a dole 195 křesel. Kino je víceúčelové s možností konání divadelních představení, koncertů, výstav, přednášek a velkoplošného promítání z různých nosičů v digitální kvalitě.

V roce 2016 se uskutečnilo celkem 221 filmových představení, která shlédlo celkem 9.760 diváků, což je průměr cca 44 diváků na jedno představení. Ze zahraničních filmů byla největší návštěvnost na filmech Doba ledová : Mamutí drcnutí  (536 diváků), Hledá se Dory (418 diváků) a na filmu Zootropolis : Město zvířat (334 diváků). Z českých filmů byla nejúspěšnější filmová pohádka Anděl páně 2 (1.078 diváků), Lichožrouti (385 diváků), Lída Baarová (343 diváků), komedie Padesátka (250 diváků) a Teorie tygra (224 diváků). Kromě diváků filmových představení přišlo do kina ještě přes 4.000 návštěvníků divadelních představení, koncertů, akademií, školních akcí a dětských představení.

V lednu kino navštívil divadelní soubor DAP z Prahy s klasickou pohádkou Sůl nad zlato. V únoru kino při své návštěvě Jablonecka hostilo prezidenta ČR Miloše Zemana. V tomto měsíci proběhla také v kině premiéra divadelního představení Pohádka o malé mořské víle a repríza divadelní hry Tah dámou aneb napřed trochu vína... Obě představení nastudoval místní divadelní soubor E.F. Burian, který v tomto roce oslavil již 70. výročí založení souboru. V únoru si v kině také zahrál DS J.K.Tyl z Josefova Dolu hru Návštěva staré dámy a divadlo Studna Hosín představilo pohádku Zakletá princezna. V březnu představila při cestopisné přednášce paní Radka Tkáčiková Nepál. V uplynulém roce se v kině opět konaly koncerty v rámci 60. ročníku Tanvaldského hudebního jara 2016, např. koncert Hudební předjaří (účinkovali absolventi a pedagogové ZUŠ Tanvald), koncert Slovanské tance (na klavír hráli Ivan a Lukáš Klánský) a nebo koncert Čtvero ročních dob (hrál Český komorní orchestr se sólistou na housle z Bulharska Mario Hossenem). V rámci této akce v kině proběhla vernisáž výstavy „V říši paní Hudby“ DDM Ulita Tanvald. V dubnu v kině vystoupil divadelní soubor L.S.D. z Lučan nad Nisou s divadelní komedií Žena v trysku století.

V květnu v kině vystoupila ZUŠ Čelákovice s baletním představením „O nešťastné lásce“ na motivy Labutího jezera P.I. Čajkovského. V květnu kino hostilo imitátora a baviče Petra Martináka a zpěvačku Simonu Klímovou v zábavném pořadu „Šou, dva tři...“, Michala Nesvadbu v dětském pořadu „Michal je kvítko“ a Tomáše Pfeiffera, který zahrál na tzv. vodnářský zvon s unikátní parabolickou projekcí. Městské kino v roce 2016 v červnu opět hostilo Divadlo Járy Cimrmana s představením „Posel z Liptákova“. Představení bylo vyprodáno skoro do posledního místa. V říjnu se uskutečnil z kina přímý přenos Českého rozhlasu představení divadelní hry „Cimrman v říší hudby“ v rámci oslav padesáti let Divadla Járy Cimrmana.  V kině se loni uskutečnila řada školních a dětských pořadů, výchovných koncertů a koncertů místní ZUŠ. V říjnu proběhl již 48. ročník mezinárodního soutěžního festivalu Humor v amatérském filmu HAF 2016. V soutěži bylo celkem 39 filmů od 24 autorů. V říjnovém měsíci kino představilo divákům také divadelní pohádkovou hru „Zubatá story“, kterou uvedl DS Vojan Desná – Mladá Haluz ve spolupráci s Lučanským spolkem L.S.D.. V listopadu vystoupil v kině divadelní soubor Krakonoš z Vysokého nad Jizerou s hudebním představením „Zločin v Posázavském Pacifiku“. V květnu a v listopadu v kině vystoupila travesti skupina Techtle Mechtle a Screamers z Prahy se svými zábavnými pořady. Na závěr roku vystoupila s adventním koncertem folková skupina Kantoři v pořadu „Dobrý večer Tobě“.

Městské kino Jas je mnohoúčelovým kulturním stánkem pro občany všech věkových kategorií z Tanvaldu a širokého okolí.