• cz 
  • de 
  • en 
  • pl 
Cesta: Úvodní > Informace > Stalo se

Stalo se

Výpis aktuality

Paměť Tanvaldska

Ve čtvrtek 6. dubna 2006 proběhl křest knihy Paměť Tanvaldska, jejímž autorem je pan Jaroslav Rýdl. Slavnostního křtu v Městské knihovně v Tanvaldě se účastnil sám autor, vedení města Tanvaldu, zástupci vydavatele a také sponzoři, bez jejichž přispění by kniha nemohla vyjít.

Tato publikace s fotografiemi vznikala poměrně v dlouhém časovém rozpětí. Na 420ti stranách s fotografiemi mapuje historii Tanvaldu od počátku osídlení až do roku 1946. Vznik a vývoj bavlnářské firmy Tanvaldská přádelna bavlny a její význam pro Tanvad a celé povodí řek Kamenice a Desné. "Publikace byla zpracována na počest zakladatele firmy Tanvaldská přádelna bavlny, na počest mnoha generací přadláků, přadlen, tkalců, tkadlen a na památku generálního ředitele firmy Otty Bermanna, který v době světové hospodářské krize udržel firmu v provozu a který s manželkou a mladší dcerou zahynul v koncentračním táboře Osvětim." Nová kniha historika J. Rýdla je v prodeji v tanvaldském infocentru (269 Kč).

Jaroslav Rýdl

Jaroslav Rýdl (1923) se narodil v osadě Český Šumburk. Po vychození základní školy nastoupil ve sklárně v Harrachově, ale ta 21. 5. 1938 zastavila výrobu. V září 1938 byl přijat do učení u firmy Tanvaldská přádelna bavlny a tak následoval svého otce i matku u stejné firmy. Mimo vojenskou službu pracoval u firmy až do odchodu do důchodu v roce 1983. Zájem o historii mu umožnil sledovat i zaznamenávat vyprávění o životě mnoha generací bavlnářských přadláků i tkalců. Na základě toho se snažil po odchodu do důchodu získat další informace o vzniku bavlnářského průmyslu na Tanvaldsku a o firmě Tanvaldská přádelna bavlny, která byla tou první příčinou rozkvětu tohoto průmyslu v povodí řek Kamenice a Desné.