Svátek svatého Františka z Assisi, patrona šumburského kostela

Spolek Zachraňme tanvaldské kostely

V neděli 3.10. proběhly na šumburském kostele oslavy svatého Františka z Assisi, patrona tohoto kostela.

Dopoledne proběhla slavnostní bohoslužba doprovázená Sborem dobrovolných muzikantů z Desné pod vedením varhaníka a skladatele Petra Tomeše. Poté byla žehnána zvířátka- od želev, přes králíčky až po pejsky a kočičky.

Interiér kostela byl vyzdoben krásnými květinami a vazbami z místního květinářství U Špicarů. U kostela se podávala káva z místní pražírny a k ní koláčky, které napekly farnice.

Odpoledne proběhla v kostele přednáška libereckých františkánů na téma Assisi- místo plné zajímavých zákoutí- s projekcí fotografií bratra Bernarda Mléčky. Od 17 hodin pak kostel patřil koncertu sboru Ateneo pod vedením Doc. PaeDr. Pavla Režného, PhD.

Úvodní slovo pronesla místostarostka města MDDr. Daniela Šebestová, kde děkovala farnosti, spolku, městu Tanvald a Technickým službám města Tanvald za spoluorganizaci této akce a informovala o spolku Zachraňme tanvaldské kostely, který si celý tento den vzal pod svou záštitu. Poté nastoupil sbor za zpěvu skladby Kom! od švédské autorky Moniky Aslund a následoval proslov:

“Dobrý večer, milí hudební přátelé.

Vítejte na vystoupení smíšeného pěveckého sboru Ateneo, fungujícího pod Univerzitou Palackého v Olomouci. Jsme moc rádi, že jsme mohli až z Olomouce zavítat do tohoto krásného prostoru kostela svatého Františka z Assisi. Sice jsme se sem dostali vlastně až na čtvrtý pokus-termín, ale je to paradoxně i dobře, protože letos můžeme spolu s kostelem oslavit jeho 120. výročí od vysvěcení.

Jelikož uplynulé měsíce nejen kultuře příliš nepřály, jde o naše první vystoupení od adventu 2019. O to více se ale na vystoupení sami těšíme. Sestava se nám trochu proměnila, a pro spoustu studentů jde dnes o první vystoupení s námi. Sbor aktuálně tvoří cca 55 studentů i nestudentů, rozdělených celkem až do 8 hlasů. Stejně jako kostel, i my letos slavíme, a sice 20. výročí vzniku. Děkujeme za pozvání a přejeme Vám příjemný poslech”

Spolek Zachraňme tanvaldské kostely

předsedkyně MDDr. Daniela Šebestová

Místostarostka Města Tanvald


Vytvořeno 1.11.2021 13:37:49 | přečteno 168x | myjj
load