• cz 
  • de 
  • en 
  • pl 
Cesta: Úvodní > Aktuality > Aktuální informace

Výpis aktuality

Přehled opatření ve veřejné dopravě v Libereckém kraji

Po rozkliknutí je k zobrazení přehled opatření ve veřejné dopravě v Libereckém kraji, které připravil koordinátor veřejné dopravy. Jedná se o dopad rozhodnutí Vlády ČR v souvislosti s vyhlášením stavu nouze na území ČR.

V návaznosti na usnesení vlády ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až d) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, pro řešení vzniklé krizové situace, platí následující krizové opatření v mezinárodní dopravě:

Od soboty 14. 3. 2020, 0:00 hodin je přerušena veškerá přeshraniční osobní autobusová a vlaková doprava.

Na železniční trati 089 Liberec – Hrádek n.Nisou – Varnsdorf bude zachováno železniční spojení linky L7 podle výlukového jízdního řádu. Provoz vlaků mezi Hrádkem nad Nisou a Varnsdorfem zůstává zachován, je však zakázán nástup a výstup cestujících ve stanici Zittau a dalších zastávkách a stanicích na území Německa. Linka RE2 bude v provozu pouze v úseku Dresden – Zittau.

Na železniční trati 036 / linka L1 IDOL je v provozu pouze v úseku Liberec – Harrachov. Spojení v úseku Harrachov – Szklarska Poreba je zrušeno bez náhrady (na území Polska bude zavedena náhradní autobusová doprava ve vnitrostátním úseku Szklarska Poreba Górna – Szklarska Poreba Jakuszyce).

Na mezinárodních autobusových linkách 000645 Liberec -  Mníšek – Heřmanice – Bogatynia, 000669 Liberec – Frýdlant – Habartice – Zawidów – Sulików – Zgorzelec a 000689 Liberec – Chrastava – Václavice – Hrádek n.Nisou – Sieniawka dochází ke zkrácení trasy pouze na území České republiky. Posledními obsluhovanými zastávkami ve směru od Liberce jsou: na lince 000645 Kunratice,,u mostu; na lince 000669 Habartice,,st.hr.; na lince 000689 Hrádek n.Nisou,aut.nádr.

Uvedená opatření platí do odvolání.

V souvislosti s uzavřením všech školních zařízení (s výjimkou mateřských škol) jsou v linkové autobusové dopravě prodlouženy tzv. prázdninové jízdní řády. Spoje, vedené pouze ve dnech školního vyučování, nepojedou do odvolání (aktuální předpoklad do 13.4.2020). Současně jsou s ohledem na pokles poptávky do odvolání zrušeny i některé páteční, nedělní a případně další posilové spoje. Další informace včetně aktuálně platných výlukových jízdních řádů je možné stáhnout na odkazu  http://www.iidol.cz/navrhovane-jizdni-rady.html .

Opatření budou průběžně aktualizována v závislosti na dalším vývoji situace. Termín bude upřesněn na základě dalšího vývoje situace.

Dnes o půlnoci dojde k fyzickému uzavření průjezdu na státní hranici s Německem, konkrétně na silničních hraničních přechodech na silnici II. třídy v Jablonném v Podještědí – Petrovicích a na silnici III. třídy v obci Krompach. Průjezd bude fyzicky omezený dopravními zařízeními – betonovými svodidly, s předstihem budou řidiči informováni svislým dopravním značením. Na základě vývoje dnešní situace a nových rozhodnutí, se připravuje uzavření i přechodů do Polska od neděle 16.3.2020, 0:00 hodin.