• cz 
  • de 
  • en 
  • pl 
Cesta: Úvodní > Aktuality > Aktuální informace

Výpis aktuality

ilustrační foto

BOBOVKA CUP 2015 / 8.8.2015

Kilometr dlouhá závodní trať v původním korytu bobové dráhy, atmosféra nabitá adrenalinem, přes 250 fandících diváků, kteří se již potřetí stali svědky napínavého dvoukolového boje bikerů o nejlepší čas. Letošní venkovní teplota nad 30° Celsia neodradila bezmála 80 závodníků, aby provětrali svoje stroje na dnes už legendárním závodu Bobovka Cup. Jedinečný závod jak umístěním, tak i propozicemi trati, která nabízí kompletní prověrku jezdeckých schopností v podobě technické pasáže, dlouhých a vysokých skoků, původních klopenek obřích rozměrů, transferů a místa, kde se dosahuje závratných rychlostí přes 70 km/h.  Jen pro zajímavost - z minulosti víme, že čtyřboby tady létaly až 140 km/h!

Fotogalerie

Video

Novinkou letošního ročníku bylo zatraktivnění druhé poloviny tratě o narychlovací skoky, vyvážení bikerů a jejich strojů na start, kompletní ozvučení areálu a kvalitnější servis jak pro ridery, tak pro fanoušky. Zpoždění začátku o 45 minut nenechalo nikoho klidným a rivalita mezi závodníky gradovala. V 12:30 bylo odstartováno: jako první se tratí prohnali borci kategorie Masters a Free. Startovní listina obou mužských kategorií nabízela zástupce jak české sjezdové elity, tak i zkušené hobby bikery z blízkého i dalekého okolí. Nejrychlejším bikerem prvního kola v Masters byl Milan Myšík (1:15.124) z team GT KURSPORT. Mezi jezdci Free kategorie dominoval po prvním kole Jakub Kos (1:50.126).  Následně se do prvního kola pustily i jediné dvě závodnice kategorie Ženy, Ester Rišková a Pavla Frauenterková. Obě bikerky si s extrémní tratí poradily na výbornou a za vydatného povzbuzování diváků dorazily do cíle. Na konec prvního kola se Bobovkou svezly mladé naděje terénní cyklistiky v kategoriích Junior a Junior Master.  Nejmladším bikerem byl talentovaný sedmiletý Nicolas Reinl, kterého následovali junioři v celé věkové škále až po dospívající středoškoláky. Mezi „puberťáky“ se v prvním kole nejlépe dařilo jabloneckému Petru Palovi (1:21.244), vítězi letošního Ghost Dual Cupu.

Vyprahlý povrch Bobovky a vysoká teplota dala všem dost zabrat, v cíli to vypadalo, jako by se všichni prohnali sprchou, helmy jezdců se zvedaly hned po projetí cílem a několik borců si i pěkně zachřestilo po zemi. Odřeniny a drobné defekty kol však nikoho neodradily a po krátké pauze na občerstvení a vyvezení všech biků na start mohlo odstartovat druhé kolo. Tentokrát v pozměněném pořadí Junior, Junior Masters, Ženy, Free a Masters. Druhé jízdy se většině riderů povedly na výbornou, jezdci podávali extrémní výkony v závratných rychlostech pod ohlušující kulisou fanoušků, což mělo za následek stlačení výsledných časů o setiny i sekundy. O vítězství v elitní kategorii Masters se utkali teamoví kolegové GT KURSPORT, z nichž rychlejší byl Martin Picek (1:13.418), který o necelé tři desetiny porazil favorita prvního kola, Milana Myšíka (1:13.695). Pro třetí místo si po defektu v první jízdě a následné skvěle vydařené opravě dojel rider teamu Life is Drive Adam Semerák (1:14.869). Pořadí z prvního kola se měnilo na předních příčkách i v kategorii Free. Na nejvyšší stupínek vystoupal Josef Vachník ze stáje teamu Bikeservisu Jardy Stadherra, následovaný Jakubem Kosem a Tomášem Preislerem z teamu RSK. Kategorii Junior Masters ovládl Petr Pala (1:18.919), druhé místo vybojoval Erik Pohořalý (1:21.356) a na třetí pozici skončil Pavel Reinl (1:22.515). Ve speciální kategorii Best trick, ocenění pro nejodvážnějšího bikera, si ocenění převzal biker ze Zlaté Olešnice, Dominik Šourek.    

Během závodu bylo několik riderů ošetřeno a dva převezeni na preventivní kontrolní rentgen do nemocnice, naštěstí se nikomu nic vážnějšího nestalo. Po čtyřech náročných hodinách, jak pro fandy, tak pro závodníky, se všichni sešli v cíli u základny pořadatelů z DH-FR racing Tanvald na slavnostní vyhlášení vítězů. Po předání stylových cen od podniku Preciosa a dalších sponzorů, sprše šampaňského a bouřlivém potlesku se pomalu připravovala after party. Skvělá rodinná atmosféra, dobré jídlo, studené pivo a holky od Jägeru byly předzvěstí následující akce pro všechny přítomné jako odměna za náročný den. Jako první se již tradičně představila jablonecká punková kapelka Intensive Care, následována tanvaldskou sestavou 9431. Po roční pauze se na pódium postavila i domácí kapelka z Bobovky Plán B, v čele se zakladateli DH-FR racing Tanvald. Celou sestavu punkové, ska a hardcorové muziky zakončila liberecká Jovanera.

Rádi bychom poděkovali všem našim kamarádům, kteří nám pomohli s organizací celé akce a vymáčkli ze sebe maximum. Další poděkování míří partnerům, sponzorům a Městu Tanvald za jejich podporu, bez které by se tato unikátní akce nemohla uskutečnit. V neposlední řadě děkujeme všem riderům a vám divákům, kteří jste je přišli podpořit i přes tropické počasí.  Závěrem se omlouváme všem obyvatelům přilehlého okolí za neplánované prodloužení produkce hudby z důvodu posunutí času startu a za některé hlučnější účastníky. Jsme rádi za většinovou podporu a pozitivní ohlasy obyvatel Tanvaldu napříč generacemi, včetně bobistů-pamětníků. Doufáme, že se i v budoucnu setkáme s pochopením, a věříme, že i Vy jste rádi tomu, že se v našem městě taková sportovní akce s doprovodným programem pořádá. Díky všem za to, že jsme společně ukázali i jednu z pozitivních stránek života v Tanvaldě a že se podařilo závod dostat do zpravodajství České televize a dalších médií. Věříme, že v příštím roce se vyhneme několika zaznamenaným problémům, ať už organizačními úpravami nebo přesvědčením dotyčných, že je i v jejich zájmu pozitivní prezentace města Tanvald a lidí, kteří jsou ochotni udělat ve svém volném čase něco pro ostatní.

Místní firmy a organizace, které naši akci podpořily: Pekařství Jan Mašek, ErClub, SDH Tanvald Šumburk, SK Mobil, Nadace Preciosa, 4Soft s.r.o., 21coins(production), Penzion Bobovka, Junák - český skaut, z.s., droneo.tv, Teneo 3000 s.r.o.

Team DH-FR racing Tanvald z.s.