Fotogalerie

Fotogalerie - knihovna > 2022

 
mš vítězné práce 0009

Skřítek Knižníček

výtvarná soutěž pro děti z MŠ Desná a MŠ Šumburk Tanvald. Výherci soutěže, z jednotlivých věkových kategorií (3-7 let): Ondřej Semecký, Jiří Zeman, Tereza Votavová, Marek Zámečník, Veronika Židková, Marie Dědková, Tereza Židková, Tereza Beldová a Lukáš Breuer,obdrželi hodnotné knižní dary
 
DSC0001

Knihovna opět ožívá

po „covidové“ přestávce k nám zase nachází cestu děti se svými pedagogy z Tanvaldu a okolí. S našimi nejmenšími z mateřských škol Desná, Tanvald Šumburk a Polubný jsme si prohlédli celou knihovnu. Povídali jsme si o knížkách, které mají doma, i o tom, jak se mají chovat ke knihám. Děti pomohly svým postřehem spravit popletenou pohádku O perníkové chaloupce, kterou si pro ně připravil skřítek Knižníček. Ve zbylém čase si sami vybíraly knihy dle svých zájmů z dětského oddělení. Velký úspěch měly knihy 3D s brýlemi a zvukové, ale pozadu nezůstaly ani knihy klasické, například s krtečkem nebo dinosaury. Děti pak ve školkách zkusí namalovat našeho skřítka a my odměníme ty nejlepší knihou. Všichni, kdo se zúčastní, dostanou drobnost na památku.
 
8

Knížka pro prvňáčka

Projekt vyhlásil SKIP ČR na podporu čtenářské gramotnosti. Naše knihovna se do tohoto projektu zapojila také. V lednu a únoru k nám přišli prvňáčci poprvé. Prohlédli si celou knihovnu, naučili se, jak najít knížku, která by se jim líbila. Zjistili, že s knihami jde dělat mnohem více věcí, než je jen číst. Při společném čtení Knížky, jsme se všichni moc nasmáli.
 
DSC0050

Vánoční výstava

V období adventu si u nás tradičně návštěvníci knihovny mohli prohlédnout a zakoupit výrobky, drobné dárečky, chráněných dílen našeho kraje. Tentokrát to byly: Hospic sv. Zdislavy Liberec, Dolmen z.ú. a také SVČ Tanvald. Všichni příchozí si tak z těchto výstav odnášeli nejen drobnosti, ale i hřejivý pocit, že podpořili dobrou věc.
 
DSC0066

Jarní výstavy v knihovně

V dubnu jsme potěšily naše dospělé čtenáře nejen přívalem nových knih a časopisů, ale i jarní výstavou, kterou se u nás prezentovalo Středisko volného času Tanvald a Dolmen z.ú. Liberec. Celá knihovna byla prodchnuta jarem a dětským smíchem.
 
absolventy kurzů obdržely osvědčení o absolvování a dárek na památku od  města Tanvald

Naše pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Situace na Ukrajině přinutila tisíce lidí opustit své domovy. Malá část z nich našla dočasné útočiště i u nás v Tanvaldě a okolí. Při vyřizování úředních záležitostí našli cestu k nám do knihovny, která má dveře otevřené pro každého. Máme k dispozici veřejný internet a pomáhaly jsme jim s vyplňováním různých formulářů on-line. I přesto, že patří ukrajinština ke slovanským jazykům, mají tito lidé problém se dorozumět. Množily se dotazy z jejich strany na možnost naučit se češtinu. Tento podnět jsme předaly vedení města a z tohoto dialogu vzešel nápad pořádat v prostorách knihovny základní jazykový kurz češtiny pro Ukrajince. Lektorování tohoto kurzu se ujala paní Eva Hovorková, která má dlouholeté zkušenosti s výukou jazyků. Při výuce používala nejen vlastní materiály, ale také jsme využily nabídky Nadace PPF, která nám zdarma poskytla učebnice, pracovní sešity a slovníky. Od 1.června se tak rozběhl kurz, který trval až do konce srpna. Navštěvovalo jej celkem 26 lidí. Maminky s malými dětmi si k nám chodí prohlížet knížky. Svěřují se nám se svými starostmi, obavami, ale i radostmi. Přispět k trošce radosti a rozzářit dětské oči nám pomohla jedna paní z Tanvaldska, když darovala malé Sofijce odrážedlo a panenku. Čímž splnila velké přání malé holčičce.
 
 
Vytvořeno 25.10.2021 12:57:04 | přečteno 4195x | tana
load